Polisan Home Cosmetics

Polisan Boya'ya Kristal Elma'dan 3 Ödül

Polisan Boya’nın, kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 5 yıldır devam ettirdiği “Her Ses Bir Nefes” sosyal sorumluluk projesinin bu yılki tanıtımı için hazırlanan viral film, reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma’da dijital kategoride 3 ödül birden alma başarısı gösterdi.

“Sesi Olmayan Kadın” adıyla yayınlanan ve sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlenen viral film, “Medya / Ürün ve Servis Diğer” kategorisinde 1 Kristal Elma, “Dijital Reklam /Digital Reklam Kalıpları Kıran Mecra Kullanımı” kategorisinde 1 Gümüş Elma ve “En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası” kategorisinde 1 Bronz Elma ödülüne layık görüldü.


Polisan Boya’nın katkılarıyla kadın sorunlarına dikkat çekmek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için beş yıldan bu yana gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes” projesinin tanıtımı bu yıl Facebook ve Twitter üzerinden yapıldı.

Polisan Boya’nın katkılarıyla kadın sorunlarına dikkat çekmek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için beş yıldan bu yana gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes” projesinin tanıtımı bu yıl Facebook ve Twitter üzerinden yapıldı. Facebook ve Twitter’ın yeni, videoları otomatik sessiz oynatma özelliğinden faydalanılarak “Sesi Olmayan Kadın” adıyla hazırlanan film sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlendi. Film, sosyal medyada paylaşılırken, hararetle tartışıldı. Tümüyle sessiz olan videoda, bir kadının haykırarak yardım istemesi görülüyor. Kullanıcılar filmin sesiyle oynayıp durumu fark edene kadar videoda ses ikonunun olduğu yerde “O sesini duyuramıyor. Tıpkı Türkiye’de şiddet gören binlerce kadın gibi…” mesajı ekrana geliyor.

Kristal Elma’da 3 Ödül Birden

Film, reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma’da, dijital kategoride 3 ödüle layık görüldü. “Sesi Olmayan Kadın” filmi En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası, Digital Reklam Kalıpları Kıran Mecra Kullanımı ve Ürün/Servis Kategorisi’nde ödülleri topladı.

Polisan Holding adına Polisan Boya Pazarlama & Kanal Strateji Direktörü Dilek Çolakoğlu yaptığı açıklamada, Kristal Elma’da 3 ödül birden almanın gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de günümüzde acı bir gerçek olarak kabul edilen ‘kadına şiddet’, toplumsal sorumluluğumuz doğrultusunda dikkat çekmek istediğimiz başlıca konular arasında geliyor. Polisan Holding olarak bir ülkenin kadınlarının sahip olduğu bireysel özgürlüklerin tüm dünyanın kalkınmasında çok önemli bir rol oynadığını düşünüyor ve bu özgürlüğü engelleyen ‘kadına şiddet’ kavramına olabildiğince dikkat çekmeye özen gösteriyoruz. Beş yıldır sürdürdüğümüz “Her Ses Bir Nefes” Kurumsal Sosyal Sorumluluk projemizin sektörümüzde ve diğer sektörlerde, kadına şiddete ve sorunlarına dikkat çekmeye yönelik yapılan sosyal sorumluluk projelerinin üretilmesinde öncülük etmesi bizim için gurur kaynağı ve mutluluk verici. Kadına karşı şiddete sesimizi yükseltmeye bundan sonra da devam edeceğiz.”

Her Ses Bir Nefes Projesi

Polisan Boya’nın katkılarıyla beşinci yılına giren “Her Ses Bir Nefes” projesi, tüm Türkiye’de kadın sorunlarına karşı, çözüm odaklı toplumsal bilinç edinmeyi ve bireysel çarelerden çok kolektif çabalarla çözüme ulaşılabileceği bilincini yaygınlaştırmayı ve bu bilinci kamuoyuyla paylaşmayı amaçlıyor. Proje kapsamında düzenlenen sergilerde, Türkiye’nin tanınmış sanatçıları belirli bir tema çerçevesinde kamera karşısına geçiyor. Proje ile Genç Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genç Kız Sığınaklarının kapasitesinin geliştirilmesine, güçlendirilmesine ve TEKSEM (Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi) Tiyatro Grubu’nun oyununun sergilenmesine katkı sağlanıyor.


“Kadına Yönelik Şiddetin Olmadığı Bir Dünya İçin Erkekler de “Her Ses Bir Nefes” Oldu

Kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Polisan Boya’nın katkılarıyla hayata geçirilen “Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesinin beşinci yılında, müzik, sinema, medya ve sanat camiasından erkekler de kadınların yanında objektif karşısına geçti.

Proje ile bu yıl Genç Kız Sığınma Evi Derneği Dayanışma Merkezi’nin ve Genç Kız Sığınakları’nın kapasite geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağlanacak. “Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesi fotoğrafları, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 4 Mart 2015 Çarşamba gününden itibaren İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde sergilenmeye başlanacak.


Kadın sorunlarına dikkat çekmek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için Polisan Boya’nın katkılarıyla bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesinde bu yıl kadın ve erkek sanatçılar objektif karşısına geçti. İlk 4 yılında sadece kadın sanatçıların katılımıyla şekillenen projeye, 5’nci yılında erkek sanatçılardan da destek geldi.

Proje ile bu yıl Genç Kız Sığınma Evi Derneği Dayanışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları’nın kapasite geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağlanacak.

Kadın ve erkekler objektif karşısına geçti

Aret Vartanyan’dan Gürgen Öz’e, Jehan Barbur’dan İpek Tanrıyar’a, Soner Arıca’dan Hazım Körmükçü’ye, Lemi Filozof, Zeyno Günenç, Cem Kılıç, Deniz Özerman, Özgün, Oya Aydoğan, Selda Alkor ve daha pek çok ünlü isim, kadın sorunlarına bir kez daha dur demek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya ve “Her Ses Bir Nefes” demek için bir araya geldiler.

Sevgiyle kuşatılmış bir topluma özlemle

Polisan Boya’nın katkılarıyla ve bu yıl ilk kez müzik, sinema, medya ve sanat camiasından ünlü erkeklerin de kamera karşısına geçerek destek verdikleri “Her Ses Bir Nefes 5”in, proje tasarımı ve sanat yönetmenliğini Kenan Bahadır Derre üstlendi. 58 ünlü ismin fotoğrafları da Hakan Yüksel (StudioH2O) tarafından çekildi.

“Her Ses Bir Nefes 5” projesi kapsamında düzenlenecek olan fotoğraf sergisi, tüm Türkiye’de özellikle kadınların maruz kaldığı sorunlara karşı dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bir yıl boyunca Türkiye’nin pek çok ilini dolaşacak olan sergi, bilinçli, sevgiyle kuşatılmış bir toplum hedefiyle yola çıkıyor.

Tabular, toplumsal baskılar, bastırılmışlık duyguları ile birbirine yabancı hale getirilen kadın ve erkeğin aslında birbirine karşılıklı olarak ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha hatırlatmayı amaçlayan proje, bir elmanın iki yarısı gibi olan kadın ve erkeği birbirinden uzaklaştıran, birbirine yabancılaştıran tabulardan kurtulmayı, önyargıları yok etmeyi ve yaşamlara saygı duymayı hedefliyor.

İki farklı konsept için poz verdiler

Objektif karşısına geçen 58 ünlü sanatçı iki farklı konsept için poz verdi. İlk konseptte tabularla, ön yargılarla, toplumsal baskılarla kendi hayatlarına hapsolmuş, sıkışmış ve aslında karşılıklı birbirlerini esir eden insanların yüzleri fotoğraflandı. Çeşitli yaftalar, yıpranan yüzler, şiddet yüzünden kararan çehreler, korkmuş kadın ve erkekler, mutsuz kişiler, yanlış yaşanan, eksik yaşanan, zorla yaşanmaya çalışılan hayatların yüzlere yansımasına yer verildi.

İkinci konseptte ise, baskılara maruz kalmamış, ön yargılardan kurtulmuş, toplumsal baskıları üzerinde hissetmeyen, tabularından kurtulmuş, zincirlerini kırmış, birlikte yaşamayı öğrenmiş, incitmekten sakınan kadın ve erkek yüzleri fotoğraflandı.

Projeye gönüllü destek

Projeye gönüllü olarak destek veren 58 ünlü sanatçı, verdikleri bu pozlarla, kamuoyunda farkındalık yaratmayı ve böylece kadınların günümüzde yaşadığı şiddete, baskıya, cinsiyet eşitsizliğine, eğitim eksikliğine dair de mesajlarıyla dikkat çekiyor, şiddetin hiçbir sorunu çözmediğini, aksine kadın ruhunda derin yaralar açtığını anlatıyorlar.

“Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesi fotoğrafları Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 4 Mart Çarşamba gününden itibaren İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde, 7 Mart’tan itibaren Ankara – Bilkent Center’da sergilenmeye başlayacak. Sergiyi 4 – 22 Mart tarihleri arasında İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde, 7 – 22 Mart tarihleri arasında Ankara – Bilkent Center’da 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, daha sonra Türkiye’nin çeşitli illerinde de sergilenmeye devam edecek.

Projeye Destek Veren İsimler

Projede, Alex Tataryan, Ali Biçim, Ali İl, Aret Vartanyan, Aslıhan Güner, Asuman Dabak, Ayşenil Şamlıoğlu, Barış Hayta, Belma Canciğer, Billur Kalkavan, Bora Öztoprak, Burcu Biricik, Burcu Kıratlı, Can Güreler, Cansu Tosun, Cem Kılıç, Ceren Benderlioğlu, Çicek Dilligil, Deniz Özerman, Deniz Sipahi, Ece Üner, Eflatun, Eylül Öztürk, Ezgi Çelik, Filiz Ahmet, Fulya Zenginer, Gökhan Alkan, Gurur Aydoğan, Güneş Emir, Gürgen Öz, Hazım Körmükcü, İpek Tanrıyar, İpek Yaylacıoğlu Usta, Jahan Barbur, Kemal Uçar, Lale Cangal, Lemi Lilozof, Mert Ali İçelli, Murat Serezli, Nazlı Mengi, Nilüfer Açıkalın, Nilüfer Aydan, Oral Özer, Oya Aydoğan, Oya İnci, Özgün, Pamir Pekin, Selda Alkor, Selin Altay, Serkan Ercan, Serkan Şenalp, Soner Arıca, Şebnem Özinal, Ufuk Kaplan, Uğur Karabulut, Yıldız Kültür, Zeyno Günenç, Zuhal Yalçın gönüllü olarak yer aldı.


Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından Türkiye'de üretilen ambalajlı ürünlerin uluslararası piyasalarda kurumsal kimliğini oluşturmak ve kuvvetlendirmek için düzenlenen “Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması”nda ödül alan tasarımlar belli oldu.

Ambalaj üreticileri, ambalaj tasarımcıları, gıda ve gıda dışı her türden tüketici ve endüstriyel amaca yönelik ambalajlı ürünü ve bunların satış noktasındaki sergileme, sunum ve sergileme yapıtlarını bilfiil ya da diğer işletmeler aracılığı ile üreterek ya da ürettirerek piyasaya süren marka sahipleri ile üreticileri katıldığı yarışmanın değerlendirmesi iki aşamada gerçekleştirildi.

WPO Worldstar Yarışması’na katılacak

12 farklı kategoride 200’ü aşkın tasarımın değerlendirildiği yarışmada, Polisan Boya, ambalaj konusunda uzman profesyonellerden oluşan Seçici Kurul tarafından “Ev - otomotiv - ofis araç ve gereçleri ile ihtiyaç malzemeleri” kategorisinde, fıçı görünümlü Wood & Wood ambalajı ve Elegans Altıgen Ambalaj ile 2 “Yetkinlik Ödülü”ne değer görüldü. Polisan Boya, bu ambalajlarla Dünya Ambalaj Örgütü'nün (WPO) Worldstar Yarışması’na katılma hakkını da yakaladı.

Polisan Boya’ya 1 Altın, 1 Bronz Plaket

Seçici Kurul’un, "Yetkinlik 2013" ödülüne hak kazanmış ambalajlar üzerinden yaptığı ikinci değerlendirmede, Polisan Boya, 96 tasarım arasından fıçı görünümlü Wood & Wood ambalajıyla "Altın Plaket"e değer görülürken, Elegans Altıgen Ambalajı, Bronz Plaket kazandı. Ödüller, Four Seasons Hotel Bosphorus İstanbul'da gerçekleştirilen 2013 Yılı "Ambalaj Ay Yıldızı Ödül Töreni"nde sahiplerini buldu.

Polisan Boya, bu başarıyı, Seçici Kurul’un; ambalajın biçiminin yeni, özgün, farklı ve ilgi çekici olması, kullanma, doldurma, boşaltma, açma ve tekrar kapatma yeterlilik ve kolaylığı, ambalaj üzerinde uygun ve yeterli işaretleme ve bilgilendirmenin bulunması, satış görünümü cazibesi, grafik tasarımı, üretim kalitesi, kullanılan malzeme ve maliyet ekonomisi, çevreye duyarlılık, sürdürülebilirlik bağlamında tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım olanaklarındaki başarı, özgün yapısal özellik, nihai satış noktalarında başarılı sergilenmeye uygunluk kriterlerini yerine getirerek elde etti.

Polisan Fıçı Ambalaj

Polisan’ın ödüle layık görülen diğer ürünü Wood & Wood Fıçı Ambalajı ise, fıçının ahşap dokusundan ve içindekileri koruma özelliğinden ilham alınarak tasarlandı. “Doğalı ve Doğayı Koruyun” mantığıyla “Ahşap Koruyucu” Polisan ürünlerine koruyucu olan ambalaj, markanın ezber bozan, yenilikçi ve sıra dışı ruhunu yansıtıyor. Polisan Wood & Wood Fıçı Ambalaj, içindeki ahşap koruyucuları ile raflarda amacını nihai tüketiciye ulaştıran bir tasarıma sahip.

Polisan Altıgen Ambalaj

Polisan Home Cosmetics ürünleri için tasarlanan Elegans Altıgen Ambalaj, Polisan’ın prestijli ve bilinen imajını zirveye taşıyan güven, sağlamlık, estetik ve tutkuyu bir araya getiren unsurlar düşünülerek oluşturuldu. Polisan’ın yenilikçi, sıra dışı ve özgün ruhu, bu sıra dışı ambalajda şekil buldu. İddialı tasarımı rakiplerinden farklılaşarak kategoriye yeni bir soluk getirdi. Ambalaj tasarımı yapılırken ürünün raflarda nihai tüketici için çekiciliğinin arttırılmasına ve tüketicinin premium ürün aldığının algısının yaratılmasına önem verildi.

Polisan'ın Ortağı Japonya'nın Lider Boya Üreticisi Kansai Paint 100 Yaşında

Türk kimya sektörünün öncü isimlerinden Polisan Holding’in iştiraki Polisan Boya’nın ortağı Japonya’nın lider boya üreticisi Kansai Paint Co. Ltd., 100. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, aynı görüş ve vizyonu paylaşan iki firmanın ortaklığının Türk Boya Sanayisinin gelişmesine de büyük bir ivme kazandırdığını belirterek, “Polisan Holding, kimya endüstrisinin global liderleri ile kurduğu ortaklıklar ve yaptığı işbirlikleri ile konumunu daha da güçlendirmektedir. Bu sayede geleceğe daha güvenle bakıyoruz.” dedi.


Japonya’da 17 Mayıs 1918’de kurulan Kansai Paint Co. Ltd., asırlık geçmişinde kaydettiği gelişmeler sayesinde bugün yaklaşık 15 bin çalışanı ile 3,7 milyar dolar ciroya ulaştı.

Endüstriyel Boyalar, İnşaat Boyaları, Oto Boyaları başta olmak üzere geniş bir yelpazede ve yüksek teknolojide ürün gamına sahip olan Kansai Paint, Japonya merkezli olmak üzere, Asya, Avrupa, Afrika, Amerika, Orta Doğu bölgelerinde iştirak ve ortaklık yapılarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Kansai Paint Başkanı Hiroshi Ishino, 100 yaşlarını kutlarken, faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirterek, “Bu büyük dönüm noktasında geleceğe katkıda bulunmaya devam etmek için yeni bir 100 yıla başlıyoruz.” dedi.

100. Yıla Özel Logo

100 yılda dünya çapında bir şirket haline gelen Kansai Paint, asırlık yıldönümüne özel logo hazırladı. Açık mavi ufuktan yükselen figür 100, Kansai Boya Grubu'nun önümüzdeki 100 yıl boyunca güçlü bir şekilde ayakta durma ve birlikle büyümeye devam etme misyonunu simgeliyor. 100 yıllık tarihini yansıtan özel bir film de hazırlatan şirket, kuruluş yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

Erol Mizrahi: “Kimya endüstrisinin global liderleri ile kurduğumuz ortaklıklar sayesinde geleceğe daha güvenle bakıyoruz.”

Polisan CEO’su Erol Mizrahi, böyle güçlü ve köklü bir yapıyla ortak olmaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:“Aynı görüş ve vizyonu paylaşan iki firmanın ortaklığı Türk Boya Sanayisinin gelişmesine de büyük bir ivme kazandırdı. İki firmanın birbirini tamamlayan özelliklerinin piyasada yarattığı sinerji tüm paydaşlara katma değer olarak yansıyor. Polisan ve Kansai Boya’nın deneyimli ve uzman AR-GE Merkezlerindeki mühendisler tarafından geliştirilen Türkiye’de ilk ve benzersiz ürünleri birer birer boya sektörümüzün hizmetine sunuyoruz. Polisan Holding, kimya endüstrisinin global liderleri ile kurduğu ortaklıklar ve yaptığı işbirlikleri ile konumunu daha da güçlendirmektedir. Bu sayede geleceğe daha güvenle bakıyoruz.”

Türkiye’nin lider boya markası Polisan Boya ile Kansai Paint, 31 Ekim 2016 tarihinde imzalanan anlaşmayla boya sektöründe dev bir ortaklığa imza atmıştı. Bu ortaklık ile beraber Polisan, bir yandan dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, diğer yandan Türkiye’de ilk ve benzersiz ürünleri boya sektörünün hizmetine sunuyor.

Arnavutköy

Beyoğlu

Büyükada

Erzurum

Eyüp

Fatih

Gaziosmanpaşa

Isparta

Kadıköy

Kağıthane

Kocaeli

Malatya

Mardin

Niksar

Pendik

Sarıyer

Şile

Her Ses Bir Nefes

Polisan Boya'nın katkılarıyla gerçekleştirilen "Her Ses Bir Nefes" adlı sosyal sorumluluk projesi, mesleklerinde başarıları ve güçlü duruşlarıyla takdir kazanmış ünlü kadınları ve erkekleri bir araya getirerek, farklı konseptlerde fotoğraf çalışmaları ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çocuk gelinler, eğitim eksikliği, sağlık sorunları, taciz, aile içi şiddet, ekonomik bağımlılık gibi konulardaki sosyal sorunları cesur bir şekilde ele almakta ve böylece toplumsal farkındalığı artırarak, kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. "Her Ses Bir Nefes" Projesi kapsamında düzenlenen fotoğraf sergileri tüm Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekerken, Proje kapsamında Polisan Boya tarafından Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Dayanışma Merkezi Ofisi, Kadın Sığınakları, Genç Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları'nın kapasitesinin geliştirilmesine, güçlendirilmesine ve TEKSEM (Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi) Tiyatro Grubu’nun oyununun sergilenmesine katkı sağlanmaktadır.

Polisan Boya'ya Kristal Elma'dan 3 Ödül

“Sesi Olmayan Kadın” adıyla yayınlanan ve sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlenen viral film, “Medya / Ürün ve Servis Diğer” kategorisinde 1 Kristal Elma, “Dijital Reklam /Digital Reklam Kalıpları Kıran Mecra Kullanımı” kategorisinde 1 Gümüş Elma ve “En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası” kategorisinde 1 Bronz Elma ödülüne layık görüldü.

“Her Ses Bir Nefes” Projesi’nin 2015 yılında Facebook ve Twitter üzerinden tanıtımı için hazırlanan viral film, reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma’da dijital kategoride 3 ödül birden alma başarısı gösterdi.

Facebook ve Twitter’ın yeni, videoları otomatik sessiz oynatma özelliğinden faydalanılarak “Sesi Olmayan Kadın” adıyla hazırlanan viral film, sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlendi. Tümüyle sessiz olan videoda, bir kadının haykırarak yardım istemesi görülüyor. Kullanıcılar filmin sesiyle oynayıp durumu fark edene kadar videoda ses ikonunun olduğu yerde “O sesini duyuramıyor. Tıpkı Türkiye’de şiddet gören binlerce kadın gibi…” mesajı ekrana geliyor.

Reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma’da, dijital kategoride 3 ödüle layık görülen “Sesi Olmayan Kadın” filmi, “Medya / Ürün ve Servis Diğer” kategorisinde 1 Kristal Elma, “Dijital Reklam /Digital Reklam Kalıpları Kıran Mecra Kullanımı” kategorisinde 1 Gümüş Elma ve “En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası” kategorisinde 1 Bronz Elma ödülüne layık görüldü.


Her Ses Bir Nefes 9 - 2019

Türkiye genelinde şiddete dayalı kadın trajedileri ve toplumsal kadın sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 8 yıldır sürdürdüğümüz Her Ses Bir Nefes kurumsal sosyal sorumluluk projemizi bu sene söz ve bestesi Polisan’a özel hazırlanmış etkileyici bir müzik ile taçlandırdık. Duy Sesimi, Nefes Ol Bana ana mesajı ile kadınlara karşı fiziksel ve ruhsal şiddet, kadın cinayetleri, kadınlara karşı negatif ayrımcılık gibi kadına karşı her türlü şiddet ve eşitsizliğe dikkat çekmeyi hedeflediğimiz kampanyamızın STK ayağında ise Yeni Başlangıçlar Derneği yer alıyor.

2017 yılında Dr. Berna Hocaoğlu, Dr. Menekşe Alpay ve Dr. Petek Arıoğlu’nun girişimleri ile kurulmuş, kar amaçlı olmayan bu dernek; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın izniyle Psikoterapi Merkezi Atatürk Çocuk Destek Merkezi’ni (ÇODEM) hayata geçirdi. Merkezde istismar mağduru kız çocuklarında psikolojik travmaya bağlı ruh hastalıklarının iyileştirilmesi, beden sağlığının desteklenmesi, rehabilitasyon programlarının geliştirilmesi konularında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Biz de, ÇODEM renovasyonu ve güçlendirilmesi kapsamında derneğin önemli ihtiyaçlarını karşılayacağız.


Her Ses Bir Nefes 8 - 2018

Polisan; Kadına karşı her türlü şiddet ve eşitsizlik konusunda kırmızı çizgileri birleştirerek Her Ses Bir Nefes diyor

Polisan Kansai Boya’nın katkılarıyla 7 yıldır sürdürülen “Her Ses Bir Nefes” projesi, tüm Türkiye’de kadın sorunlarına karşı, çözüm odaklı toplumsal bilinç edinmeyi ve bireysel çarelerden çok kolektif çabalarla çözüme ulaşılabileceği bilincini yaygınlaştırmayı ve bu bilinci kamuoyuyla paylaşmayı amaçlıyor.

Polisan bugüne kadar proje kapsamında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Dayanışma Merkezi Ofisi, Kadın Sığınakları, Genç Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları'nın kapasite geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağladı. Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi (TEKSEM) oyuncuları ‘Komşuluk Bizde Kalsın’ tiyatro oyununu sahneledi.

2015 yılında Facebook ve Twitter’ın videoları otomatik sessiz oynatma özelliğinden faydalanılarak “Sesi Olmayan Kadın” adıyla hazırlanan viral film, reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma’da dijital kategoride 3 ödül birden alma başarısı gösterdi. Film, sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlendi.

2016 yılında da yine “Sesi Olmayan Kadın” viral filmi ile Dijital’in Oscar’ı ‘MIXX Awards Europe ve MIXX Awards Türkiye’den “Dijital & Mobil Bölümü”nde “Sosyal Medya” kategorisinde ‘’Altın MIXX” ve “Bronz MIXX” ödüllerine layık görüldü.

‘’Kadın Sorunları Kırmızı Çizgimizdir’’ 2018 Yılının Ana Temasını Oluşturuyor

2018 yılında Her Ses Bir Nefes kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ana teması olan ‘’Kadın Sorunları Kırmızı Çizgimizdir’’ ile “Söz konusu kadınsa hayatta hepimizin kırmızı çizgileri ortak olur” ana teması işleniyor. Çocuk gelinler, okutulmayan kız çocukları, kadınlara karşı fiziksel ve ruhsal şiddet, kadın cinayetleri, kadınlara karşı negatif ayrımcılık gibi özetle kadına karşı her türlü şiddet ve eşitsizlik Polisan’ın 2018 yılında radarında olan kadın sorunlarını oluşturuyor.

Polisan Kansai Boya Pazarlama & Kanal Strateji Direktörü Dilek Çolakoğlu, “7 yıldır sürdürdüğümüz ‘Her Ses Bir Nefes’ kurumsal sosyal sorumluluk projemiz kurumumuzun ticari başarıları kadar hatta daha da üzerinde bizi gururlandıran bir işimiz. Sesini çıkaramayan kız çocuklarının ve kadınların sesleri olabilmek, iyilik hareketlerine duyarlı olup destek verebilmek, seyirci değil gönüllü olmak müthiş bir duygu. Bu sene ‘ Kırmızı Çizgi’ temalı filmimizde Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven, Altan Erkekli, Mazhar Alanson, Arzum Onan, Zuhal Olcay, Demet Evgar, Şebnem Bozoklu gibi birbirinden başarılı sanatçılar kendi kırmızı çizgilerini ifade ederek ‘Her Ses Bir Nefes’ için ses oldular. Sözkonusu kadınsa eğer, hepimizin kırmızı çizgileri ortak olur diyerek kırmızı çizgilerini birleştirdiler.

Polisan Kansai Boya’dan, Yeni Başlangıçlar Derneği’ne Destek

Proje kapsamında her yıl bir STK’ya destek verdiklerini hatırlatan Çolakoğlu, bu sene henüz çok yeni kurulmuş olan ama bir o kadar inançlı ve heyecanlı doktorlardan oluşan bir derneğe destek olacaklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Yeni Başlangıçlar Derneği, Şubat 2017’de, Dahiliye-Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Hocaoğlu, Psikiyatri Uzmanı Dr. Menekşe Alpay ve Perinatoloji Uzmanı Dr. Petek Arıoğlu’nun girişimleri ile kurulmuş, kar amaçlı olmayan bir dernek… İlk proje olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın izniyle Psikoterapi Merkezi Atatürk Çocuk Destek Merkezi’ni (ÇODEM) kuruyorlar. Burada istismar mağduru kız çocuklarında psikolojik travmaya bağlı ruh hastalıklarının iyileştirilmesi, beden sağlığının desteklenmesi, rehabilitasyon programlarının geliştirilmesi, orta-uzun vadede toplumda travma kaynaklarını en aza indirmek için bilinçlendirme konularında eğitim ve araştırmalar yapılıyor. Başlangıç, taciz, tecavüz ve şiddet mağduru çocuklara sahip çıkılarak travma sonrası yeme bozuklukları, bağımlılık ve başka kişilik bozuklukları ile mücadele edip yaşam kalitelerini ve topluma entegrasyonunu yeni nesil terapi yöntemleri ile sağlanıyor. Polisan Kansai Boya olarak biz de, ÇODEM’in renovasyonu ve güçlendirilmesi kapsamında bazı ihtiyaçlarını karşılayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.“
Her Ses Bir Nefes 7 - 2017


Her Ses Bir Nefes 6 - 2016

Polisan Boya’nın kadına yönelik şiddete ve onların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği “Her Ses Bir Nefes” sosyal sorumluluk projesi altıncı yılında, Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi (TEKSEM) oyuncuları işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında birbirinden farklı sanatçıların kadın sorunlarına karşı çözüm odaklı yaklaşımlarının yer aldığı “Her Ses Bir Nefes 6” Sergisi’nin açılışı ve TEKSEM oyuncularının Komşuluk Bizde Kalsın isimli oyununun galası 18 Kasım’da İstanbul Profilo AVM’de gerçekleşti.

Proje kapsamında birbirinden farklı sanatçıların kadın sorunlarına karşı çözüm odaklı yaklaşımlarının yer aldığı “Her Ses Bir Nefes 6” Sergisi’nin açılışı ve TEKSEM oyuncularının Komşuluk Bizde Kalsın isimli oyununun galası 18 Kasım’da İstanbul Profilo AVM’de gerçekleşti.

Kadın sorunlarına dur demek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için objektif karşısına geçen kadın ve erkek sanatçıların fotoğraflarıyla oluşan “Her Ses Bir Nefes 6” Sergisi, TEKSEM oyuncuları tarafından sahnelenecek bir oyun ile birlikte, İstanbul’un yanı sıra, Ankara, Bursa, İzmir, Trabzon, Elazığ’da tekrarlanacak.

Meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı oyunda, 6 yıldan bu yana gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes” projesinden mesajlar da yer alıyor. Müzikleri Feridun Düzağaç, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil’in üstlendiği oyunda, meme kanserini atlatan kadınlar da misafir oyuncu olarak görev alıyor.

“Her Ses Bir Nefes 6” fotoğraf sergisi, tüm Türkiye’de kadınların maruz kaldığı sorunlara karşı dikkat çekerken, özellikle aile içi şiddete sessiz kalmamanın önemini vurguluyor.

Projeye destek veren isimler şöyle; Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Ayda Aksel, Aydan Şener, Aylin Kabasakal, Bekir Aksoy, Deniz Özerman, Derya Alabora, Durul Bazan, İrfan Kangı, Lale Mansur, Oya Aydoğan, Süeda Çil, Volkan Severcan, Zuhal Yalçın ile TEKSEM oyuncuları Banu Koçak, Can Girgin, Cansu Ahu Bancıoğlu, Duygu Aydın, Ege Ebcin, G. Can Yıldırım, Gamze Elibol, Melike Katırcı, Murat Kanan, Turgut Yavuz, Yaşar Ayvacı.

Her Ses Bir Nefes 5 - 2015

2015 yılında 5. kez gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes” Projesi, Türkiye’de kadın sorunlarına karșı, çözüm odaklı toplumsal bilinç edinmeyi ve bireysel çarelerden çok kolektif çabalarla çözüme ulașılabileceği bilincini yaygınlaștırmak ve bu bilinci kamuoyu ile paylașarak kadınlara destek olmak amacıyla, bu yıl ilk defa erkeklerin de dahil olduğu 58 ünlü sanatçıyı bir araya getirdi.

Son 3 Proje’nin fotoğraflarını çeken Hakan Yüksek bu yıl da Proje’de yer alarak iki konseptte fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. İlk konseptte, tabularla, ön yargılarla, toplumsal baskılarla kendi hayatına hapsolmuş, sıkışmış ve aslında karşılıklı birbirlerini esir eden insanların yüzleri fotoğraflandı.

Çeşitli yaftalar, yıpranan yüzler, şiddet yüzünden kararan çehreler, korkmuş kadın ve erkekler, mutsuz kişiler, yanlış, eksik, zorla yaşanmaya çalışılan hayatların yüzlere yansımasına yer verildi. İkinci konseptte ise, baskılara maruz kalmamış, ön yargılardan kurtulmuş, toplumsal baskıları üzerinde hissetmeyen, tabularından kurtulmuş, zincirlerini kırmış, birlikte yaşamayı öğrenmiş, incitmekten sakınan kadın ve erkek yüzleri fotoğraflandı.

Projeye destek veren isimler şöyle: Alex Tataryan, Ali Biçim, Ali İl, Aret Vartanyan, Aslıhan Güner, Asuman Dabak, Ayşenil Şamlıoğlu, Barış Hayta, Belma Canciğer, Billur Kalkavan, Bora Öztoprak, Burcu Biricik, Burcu Kıratlı, Can Güreler, Cansu Tosun, Cem Kılıç, Ceren Benderlioğlu, Çicek Dilligil, Deniz Özerman, Deniz Sipahi, Ece Üner, Eflatun, Eylül Öztürk, Ezgi Çelik, Filiz Ahmet, Fulya Zenginer, Gökhan Alkan, Gurur Aydoğan, Güneş Emir, Gürgen Öz, Hazım Körmükcü, İpek Tanrıyar, İpek Yaylacıoğlu Usta, Jahan Barbur, Kemal Uçar, Lale Cangal, Lemi Lilozof, Mert Ali İçelli, Murat Serezli, Nazlı Mengi, Nilüfer Açıkalın, Nilüfer Aydan, Oral Özer, Oya Aydoğan, Oya İnci, Özgün, Pamir Pekin, Selda Alkor, Selin Altay, Serkan Ercan, Serkan Şenalp, Soner Arıca, Şebnem Özinal, Ufuk Kaplan, Uğur Karabulut, Yıldız Kültür, Zeyno Günenç, Zuhal Yalçın.

Her Ses Bir Nefes 4 - 2014

“Her Ses Bir Nefes” Projesi’nin üçüncü yılında, susturulmuș ve sindirilmiș kadınları temsil etmek üzere “kafes’’ konseptiyle fotoğrafları çekilen 55 kadın, fotoğraflarının altında toplumsal cinsiyet eșitsizliği, çocuk gelinler, eğitim eksikliği, sağlık sorunları, taciz, aile içi șiddet, ekonomik bağımlılık gibi konuları içeren güçlü ve cesur mesajlara yer verdiler. Böylece, kadınların maruz kaldığı “kötü, eșitsiz, insanlık dıșı, ayrımcı, baskıcı, eksik” tutumlara dikkat çekerek, kamuoyunda farkındalık yarattılar.

Proje’ye destek veren isimler şöyle: Aslı Omağ, Ayça İnci, Aylin Kabasakal, Ayşe Tolga, Ayşen Batıgün, Ayşen İnci, Aytaç Öztuna, Bennu Yıldırımlar, Betül Arım, Canan Anderson, Ceyda Ateş, Çiğdem Batur, Deniz Alan, Deniz Özerman, Derya Şensoy, Dilek Yorulmaz, Ece Özdikici, Ece Seçkin, Elif Güvendik Nayman, Emel Acar, Emel Çölgeçen, Fotoş Kabasakal, Funda İlhan, Gamze Karaman, Gizem Hatipoğlu, Hande Katipoğlu, Işıl Reçber, İpek Tanrıyar, Meltem Miraloğlu, Merve Oflaz, Nuray Sayarı, Oya İnci, Özge Gürel, Özlem Özçelik, Pelin Çini, Pelin Ermiş, Pelin Öztekin, Pınar Ergüner, Seda Akgül, Seda Demir, Selin Altay, Selin Ortaçlı, Şahika Ercümen, Şenay Akay, Tanem Sivar, Taylan Kümeli, Tuğçe Özbudak, Yağmur Tanrısevsin, Yasemin Özilhan, Yeşim Salkım, Zuhal Yalçın.

Her Ses Bir Nefes 3 – 2013

“Her Ses Bir Nefes” Projesi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ne özel olarak 66 ünlü kadın, kadına yönelik şiddete “hayır” demek ve toplumsal birlik oluşturmak için bir araya geldiler. Ünlüler, şiddet kelimesi karşısında ağladılar, haykırdılar, çığlık attılar, şiddet duygusunu içtenlikle objektife yansıttılar ve tepkilerini gösterdiler.

Proje’ye destek veren isimler şöyle: Alanur Özalp, Aslı Omağ, Aslıhan Güner, Ayça İnci, Ayçin İnci, Aydan Kaya, Aylin Kabasakal, Ayşe Ertaş, Ayşenur Yazıcı, Ayşin Zeren, Ayten Uncuoğlu, Bedia Ener Öztep, Bennu Yıldırımlar, Berrak Kuş, Betül Arım, Buket Dereoğlu, Burçin Abdullah, Ceren Soylu, Deniz Özerman, Derya Alabora, Derya Artemel, Dilek Yorulmaz, Duygu Şen, Eda Özerkan, Elif Güvendik Nayman, Emel Çölgeçen, Fulya Zenginer, Gizem Soysaldı, Gülçin Çakır, Hande Doğandemir, Hande Kazanova, Hande Subaşı, Hilal Ergenekon, Hülya Uğur, Işıl Reçber, Ivana Sert, İpek Tanrıyar, Larissa Gacemer, Mehtap Bayri, Melike Öcalan, Merve Oflaz, Nalan Aksoy, Nazlı Tolga, Nazlı Tosunoğlu, Nermin Denizci Taşpınarlı, Neslihan Yeldan, Nilüfer Aydan, Oya Aydoğan, Özge Borak, Özge Uzun, Pelin Akil, Pınar Altınok, Selin Altay, Sibel Bilgiç, Simge Defne Çelik, Suzan Kardeş, Şebnem Özinal, Şebnem Sungur, Tuğçe Özbudak, Tuluhan Tekelioğlu, Ufuk Kaplan, Zahide Yetiş, Zeynep Alasya, Zeynep Mansur, Zeynep Tunuslu, Zeynep Turan.

Her Ses Bir Nefes 2 – 2013

“Her Ses Bir Nefes” Projesi kapsamında ikincisi düzenlenen fotoğraf sergisinde objektif karşısına geçen 59 sanatçı iki farklı konsept için poz verdiler.

İlk konseptte puslu ve kirli bir camın ardından bakan sanatçılar, toplum dışına itilmiş, susturulmuş ve baskılanmış kadını simgelerken; kadının bireysel engellenmelerini özgür ve doğal ifadeleriyle anlattılar. İkinci konseptte ise, ağın içinde poz veren sanatçılar kadının engellendiğini dile getirirken, bu sorunun toplumsal bir bilinçle ve eğitim ağıyla çözülebileceğini ifade ettiler. Kadın sorunlarının aslında tek tek yaşanmadığını, adeta balık ağına yakalanan ve yine toplumsal engeli hisseden kadının yalnız olmadığını, bunun aynı zamanda toplumsal bir yara olduğunu gözler önüne serdiler.

Proje’ye destek veren isimler şöyle: Alanur Özalp, Aslı Omağ, Aslıhan Güner, Ayça İnci, Ayçin İnci, Aydan Kaya, Ayşe Ertaş, Ayşenur Yazıcı, Ayşin Zeren, Ayten Uncuoğlu, Bedia Ener Öztep, Bennu Yıldırımlar, Berrak Kuş, Berrin Aktuğ, Betül Arım, Buket Dereoğlu, Burçin Abdullah, Ceren Soylu, Deniz Özerman, Derya Alabora, Derya Artemel, Duygu Şen, Eda Özerkan, Elif Güvendik Nayman, Fulya Zenginer, Gizem Soysaldı, Gülçin Çakır, Hande Doğandemir, Hande Kazanova, Hande Subaşı, Hilal Ergenekon, Hülya Uğur, Ivana Sert, İpek Tanrıyar, Mehtap Bayri, Melike Öcalan, Merve Oflaz, Nalan Aksoy, Nazlı Tolga, Nazlı Tosunoğlu, Neslihan Yeldan, Oya Aydoğan, Özge Borak, Özge Uzun, Pelin Akil, Pınar Altınok, Selin Altay, Sibel Bilgiç, Simge Defne Çelik, Suzan Kardeş, Şebnem Özinal, Şebnem Sungur, Tuluhan Tekelioğlu, Ufuk Kaplan, Zahide Yetiş, Zeynep Alasya, Zeynep Mansur, Zeynep Tunuslu, Zeynep Turan.

Her Ses Bir Nefes 1 – 2012

Polisan Boya'nın katkılarıyla ilk kez gerçekleştirilen, proje tasarımı ve sanat yönetmenliğini Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği "Her Ses Bir Nefes" Projesi, mesleklerinde başarıları ve güçlü duruşlarıyla takdir kazanmış 57 ünlü kadını bir araya getirdi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilciliğinin teknik destek verdiği Proje’nin fotoğrafları Serhat Hayri (Studio Plus) ve Tayfun Çetinkaya (Bird Office) tarafından çekildi.

Fotoğraf çalışması için her sanatçı iki farklı konsept için poz verdi. İlk konseptte yüzlerini stretch filmle kapatan sanatçılar susturulmuş ve sindirilmiş kadınları simgelerken ikinci konseptte sessiz çığlıklarıyla tek nefes oldular. 57 ünlü kadın fotoğraflarını toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çocuk gelinler, eğitim eksikliği, sağlık sorunları, taciz, aile içi şiddet, ekonomik bağımlılık gibi konulardaki cesur sosyal mesajları ile destekledi.

Proje’ye destek veren isimler şöyle: Açelya Akkoyun, Akasya Asıltürkmen, Aslı Omağ, Ayça İnci, Aydan Kaya, Aydilge, Ayşe Ertaş, Ayşen İnci, Bennu Yıldırımlar, Beste Bereket, Betül Arım, Betül Demir, Billur Kalkavan, Birsen Dürülü, Ceren Taçan, Deniz Özerman, Deniz Pulaş Akkartal, Didem Balçın, Didem İnselel, Didem Soydan, Dilek Yorulmaz, Duygu Yetiş, Ebru Üstüntaş, Ece Gürsel, Ece Uslu, Elif Güvendik, Emel Çölgeçen, Fatoş Kabasakal, Fulya Zenginer, Goncagül Sunar, Grup Hepsi, Güneş Emir, İncilay Şahin, İpek Tanrıyar, Lale Cangal, Melis Sökmen, Meltem Sırtıkara, Mine Çayıroğlu, Mine Tugay, Nilbanu Engindeniz, Oya İnci, Özge Borak, Pelin Akil, Pelin Batu, Sacide Taşaner, Sedef İybar, Sevtap Ünal, Sinem Güven, Sumru Yavrucuk, Şebnem Özinal, Şule Erden, Türkü Turan, Yasemin Hadivent, Yasemin Öztürk, Yeşim Gül, Zeliha Sunal, Zeynep Mansur.

Paint The Town

Şehrini sevmek, şehrin için bir şeyler yapmak değil mi? Koç Özel Lisesi, Enka Lisesi ve Hisar Eğitim Vakfı’nın lise öğrencileri 'Paint The Town' sosyal sorumluluk projesi için bir araya geldiler: Geçen yıl Kağıthane’de evleri renklendiren öğrencilerin bu yılki adresi Şişli’nin Ayazağa Mahallesi oldu. Polisan’ın boya, malzeme sponsoru olduğu projede Ayazağa’nın 10 evi renklendi, güzelleşti. Öğrencilerin pazar buluşmaları devam edecek ve ihtiyacı olan evler Polisan Boya ile daha da renklenecek.

Açıkhava Aktiviteleri

Stars of İstanbul

Açıkhava Aktiviteleri

Caddebostan

Açıkhava Aktiviteleri

Ortaköy

Beach Sponsorlukları

Babylon / Çeşme-Alaçatı

Beach Sponsorlukları

Beyaz Beach / Bodrum

İstanbul Tenis Kulübü

İstanbul Shopping Fest

Beyaz Beach

Miami & Doğu Karayipler Gezisi

Magi Beach

Moon Beach

Sarnıç

Vittoria

Heybeliada Su Sporları

Budapeşte Viyana Prag Seyahati

Türkiye’nin İlk Leed Sertifikalı Boya Üretim Tesisi Oldu

POLİSAN KANSAİ BOYA’NIN YENİ ÜRETİM TESİSLERİ ARTIK LEED GOLD SERTİFİKALI


Türkiye’nin lider boya markası Polisan Kansai Boya’nın, 50 milyon Euroluk yatırım ile Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesinde kurduğu yeni boya üretim ve depolama tesisi, dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ödülü olan LEED GOLD sertifikası aldı. Polisan Kansai Boya, Türkiye’de boya üretimi alanında bu sertifikaya lâyık görülen ilk tesis unvanının da sahibi oldu.

Polisan Kansai Boya’nın yeni üretim tesisleri, çevreci özelliğini LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) GOLD sertifikası ile belgeledi. Tesis, enerji verimliliği, ekolojik ürün kullanımı ve doğal yaşamın korunması çerçevesinde tasarlanmasıyla, Türkiye’de boya üretimi alanında bu sertifikaya lâyık görülen ilk tesis unvanının da sahibi oldu.

LEED sertifikası, ABD Yeşil Bina Konseyi U.S. GBCI (U.S. Green Building Certification İnstitute) tarafından geliştirilen, dünyada bilinirliği en yüksek yeşil bina sertifikasyonu olarak kabul ediliyor. Türkiye’de, 21 tane Yeni Bina kategorisinde, 4 tane de Mevcut Bina kategorisinde LEED GOLD sertifikalı üretim binası bulunuyor. Dünya’da aynı sertifikaya sahip üretim tesisi sayısı ise 308.

Türkiye’nin İnşaat Boyalarındaki Tüm İhtiyacını Karşılayacak Kapasitede

Polisan Kansai Boya’nın, 50 milyon Euroluk yatırım ile Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesinde 142 bin metrekare alan üzerinde, üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilecek kapasiteye sahip yeni boya üretim ve depolama tesisi Ocak 2019’da faaliyetine başladı. Polisan Kansai Boya, bu kapasite Türkiye’nin inşaat boyalarındaki tüm ihtiyacını karşılayacak büyüklüğe ulaştı.

Polisan Kansa Boya’nın yeni üretim tesisinin tasarım ve inşaatı; küresel iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlamak, bireysel insan sağlığını geliştirmek, su kaynaklarını korumak, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemi korumak, sürdürülebilir ve rejeneratif malzeme döngüsünü teşvik etmek, yeşil ekonomi kurmak ve toplum yaşam kalitesini arttırmak amacıyla LEED GOLD standartları doğrultusunda hayata geçirildi.

Buna göre; proje, karayolundaki araç sayısını azaltmak ve otopark için arazi gelişimini azaltmak için toplu taşıma araçlarının yakınında yer aldı. Çalışanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için bisiklet rafları sağlandı. İnşaat faaliyetlerinden kaynaklanan kirlilik, toprak erozyonu, suyolu sedimantasyonu ve havadan kaynaklanan toz oluşumunu kontrol edilirken, ısı adası etkisi açık renk sert zemin ve çatı malzemeleri ile azaltıldı.

Çatıya gelen yağmursuyu deşarj edilmeden önce toplanıp, arıtıldıktan sonra bu su peyzaj sulamada ve tuvalet muslukları gibi iç mekan sularında kullanılıyor. Sulamada ve tuvaletlerde kullanılmayan yağmur suyu, kirlenmeden kaynaklanan çevresel etkiyi en aza indirgemek için arıtıldıktan sonra tahliye ediliyor.

Tesisin tarla alanının % 12'si yeşil alan olarak tasarlandı ve yeşil alanların % 56'sı bölgenin yerel ekosistemine ait sulama dışı bitkilerde kullanıldı. Tüm yeşil alanlar çalışanların kullanımına izin verecek şekilde tasarlandı. Buna ek olarak, insanların peyzaj alanı dışında zaman geçirebilecekleri sosyal alanlarda da oluşturuldu.

Yağmur Suyundan Faydalanılarak % 100 Tasarruf sağlandı

Yağmur suyundan elde edilen su; tuvalet musluklarında, üretimde ve peyzaj sulamada kullanılarak, su kullanımında % 100 tasarruf edildi. Seçilmiş su tasarruflu aydınlatma armatürlerine sahip geleneksel bir binaya kıyasla % 46 su verimliliği sağlanırken, tuvaletteki toplam su tüketimi yağmur suyundan sağlandığı için toplam su tüketimi % 75 oranında azaltıldı.

4 borulu fan-coil üniteleri üretim binası ofis alanlarında hem havalandırma hem de ısıtma-soğutma için kullanılırken, böylece fazla kanalların maliyeti tasarruf edildi. Ek olarak, çatı yangın tahliye kapakları gün ışığından maksimum yararlanacak şeklinde tasarlandı. Böylelikle iç mekanlarda aydınlatma için kullanılan enerji verimli led armatürlerin daha verimli ve düşük tüketimle çalışması sağlandı.

% 30 daha düşük enerji tüketim oranına sahip

İç mekanlarda insan sağlığına zarar vermeyen, uçucu organik bileşik değerlerinin düşük olduğu yapı kimyasalları kullanılırken, iç mekan hava kalitesinin sigara dumanından etkilenmemesi için sigara içilen alanlar binalardan uzak alanlara yerleştirildi. Tasarım yapılırken, kullanıcıların konforu göz önünde bulundurularak tüm alanlarda termostat kontrolü uygulandı ve iç mekan hava kalitesinin yüksek değerlerde tutulmasına önem verildi.

Binanın mekanik sistemlerini otomasyon sistemi ile izlemek ve herhangi bir problem durumunda derhal müdahale etmek mümkün oluyor. Tesis, tipik enerji verimli bir binaya oranla % 30 daha düşük enerji tüketim oranına sahip olacak şekilde tasarlandı.